logo

 

Domyślam się, że duża część nauczycieli kursów dla osób dorosłych wie co oznacza słowo TED. Dla tych, którzy jeszcze być może nie są pewni zachęcam do szybkiego nadrobienia wiedzy w tej dziedzinie. Materiały filmowe TED można z powodzeniem używać na lekcjach, ale i nie tylko. Co jeszcze można?

 

Co to jest TED?

 

Z oficjalnej strony możemy przeczytać, że „TED is a nonprofit devoted to spreading ideas, usually in the form of short, powerful talks (18 minutes or less). TED began in 1984 as a conference where Technology, Entertainment and Design converged, and today covers almost all topics — from science to business to global issues — in more than 100 languages. Meanwhile, independently run TEDx events help share ideas in communities around the world.


Our Mission: Spread ideas
TED is a global community, welcoming people from every discipline and culture who seek a deeper understanding of the world. We believe passionately in the power of ideas to change attitudes, lives and, ultimately, the world. On TED.com, we're building a clearinghouse of free knowledge from the world's most inspired thinkers — and a community of curious souls to engage with ideas and each other, both online and at TED and TEDx events around the world, all year long.” (http://www.ted.com/about/our-organization)

 

Na swoich zajęciach korzystam z materiałów z TED-a. Bardzo lubię możliwość pokazywania uczniom interaktywnego transkryptu a także do wybranych materiałów tez quizu i pytań do dyskusji. Najciekawsze w tym wszystkim są materiały. Autentyczne i interesujące. Można dowiedzieć się czegoś ciekawego z wielu dziedzin.

 

 Korzystanie na lekcjach

 

Zastanawiałam się czy nie ma jakiegoś ciekawego zbioru materiałów pochodzących z TED-a. I podczas takich poszukiwań okazało się, że jest. Są to podręczniki Keynote. Podzielone są na 4 poziomy zaawansowania od Intermediate do Proficient. Opierają się na materiałach z TED-a oraz można powiedzieć 'standardowym' częściom każdego podręcznika. Mam tu na myśli: słuchanie, czytanie, pisanie, gramatyka etc. Kwestia jest taka, że w Keynote wszystko jest podane w interesujący dla mnie sposób i w dobrym kontekście, który ułatwia naukę.

 

Na stronie kursu możemy znaleźć tabelę zawartości kursów, materiały filmowe a także przykładowe bezpłatne Unity do pobrania i przetestowania na zajęciach. Do dyspozycji mamy 4 lekcje po jednej z każdego poziomu zaawansowania. Stanowią one kompletny materiał. Jest to fragment podręcznika, zeszytu ćwiczeń, materiału do słuchania, linku do TED, książki nauczyciela. Mater ły są bardzo obszerne co może sprawić, że będziecie chcieli jeszcze więcej i więcej.


Poniżej podaję linki do podręczników.


Intermediate
http://www.eltkeynote.com/sample-units/intermediate


Upper Intermediate http://www.eltkeynote.com/sample-units/upper-intermediate

Advanced
http://www.eltkeynote.com/sample-units/advanced

Proficient
http://www.eltkeynote.com/sample-units/proficient


Który Unit podobał się Wam najbardziej? Ja już czekam gdy będę mogła wypróbować fragmenty na moich zajęciach!