logo

Agnieszka Iwanicka to przykład nauczyciela, który potrafi świetnie wykorzystywać swój potencjał. Jeden z jej trenerów określił ją kiedyś taką metaforą "gdybyś była kolorem to byłabyś wszystkimi na raz".  Cieszę się, że mogłam porozmawiać z osobą bardzo pozytywnie nastawioną do swojej pracy, żyjącą na pełnych obrotach. Skąd bierze na to wszystko siły? Jaka jest poza klasą i co ja najbardziej relaksuje? Ciekawe, czy uda Wam się zgadnąć odpowiedzi na zadane w rozmowie pytania. Przed Wami Pani z Klasą!

 

Ewa: Jak zrodziła się Twoja pasja do języka angielskiego? Czy było jakieś wydarzenia, które ją zapoczątkowało? Ile czasu uczyłaś się angielskiego zanim pomyślałaś, że to coś, co chciałabyś robić dalej w życiu? Jak ułożyła się Twoja droga zawodowa od początku do roku 2016?

Agnieszka: Moje studia filologiczne to był przypadek, początkowo wybierałam się na nauki polityczne i dziennikarstwo. Najpierw zajęłam się tłumaczeniami, szybko jednak okazało się, że ta ścieżka nie jest dla mnie. Zdecydowałam więc, że pracę magisterską obronię na kierunku metodycznym. Świetnie się bawiłam tworząc zajęcia, wymyślając gry i zabawy na zajęcia.
W międzyczasie zaczęłam uczyć w szkole językowej, uwielbiałam to!
Po kilku latach pracy w jednym miejscu zdecydowałam, że przyszedł czas na szkołę publiczną. Był to strzał w 10, poznałam tam realia polskiej szkoły. Uważam, że każdy nauczyciel powinien przeżyć choćby epizod w szkole państwowej, w szczególności w edukacji wczesnoszkolnej.
W tym miejscu chciałabym wyrazić ogromny podziw dla każdego nauczyciela z klas 1-3 i z przedszkola – jesteście niesamowici, fantastyczni, najlepsi!


Ewa: Od jakiegoś czasu prowadzisz własny biznes. Jak to wszystko się zaczęło? Od kiedy Agnieszka Iwanicka stała się Panią z Klasą? Jakie masz pomysły na rozwijanie Twojej działalności biznesowej i internetowej?

Agnieszka: Fanpage „Pani z klasą” powstał ponad rok temu. Gdy folder ze zdjęciami z moich lekcji szybko się przepełnił stwierdziłam, że fajnie byłoby dzielić się tymi pomysłami z innymi nauczycielami. Jednocześnie chciałam walczyć ze stereotypem nauczyciela, który nic nie robi i tylko czeka na wakacje : ). Pomysłów mam sporo,  jednak na razie chcę skoncentrować się na szkoleniach i na spotkaniach dla nauczycieli MEET&TEACH.


Ewa: Czy możesz opowiedzieć Czytelnikom nieco o Twoich szkoleniach, które masz w swojej ofercie? Dla kogo są, jak działają i jak wpadłaś na pomysł, aby zajmować się działalnością szkoleniową? Jak można się na nie zapisać?

Agnieszka: Pomysł na prowadzenie działalności szkoleniowej zrodził się w mojej głowie podczas odbywania kursu trenera biznesu. Tam spotkałam fantastycznych ludzi mających ogromny wpływ na to co teraz robię.
Moje pierwsze szkolenie, „Let’s play grammar – gry i zabawy do nauki gramatyki języka angielskiego w klasach 1-3 SP”, to intensywne, około 6 godzinne szkolenie, na którym dzielę się ponad 100 pomysłami na gry i zabawy.  Podpowiadam w jaki sposób uatrakcyjnić zajęcia języka angielskiego,  jak i kiedy stosować gry i zabawy w klasie oraz gdzie znaleźć więcej inspiracji do gier i zabaw on i offline. Szczegółowe informacje i zapisy można znaleźć na mojej stronie internetowej www.agnieszkaiwanicka.pl. Opinie uczestników na temat szkolenia można znaleźć w galerii fanpagea „Pani z klasą”.
W lutym 2017 będę wprowadzać na rynek moje drugie szkolenie „Tenses4teens – gry i zabawy do nauki gramatyki nastolatków”. Serdecznie zapraszam : )


Ewa: Jakie jest jedno z Twoich najciekawszych osiągnięć związanych z metodyką nauczania, nauczaniem innych i dlaczego?

Agnieszka: Jednym z moich największych osiągnięć związanych z metodyką nauczania jest to, że przez 6 lat w szkole publicznej zawsze prowadziłam zajęcia tylko w języku angielskim.   Wprowadziłam tam lekcje pokazowe dla rodziców, nauczałam ponad 20-osobową grupę poprzez zabawę, często z wykorzystaniem jednego komputera, telefonu czy tableta i wprowadzałam międzynarodowe projekty językowe. Jestem też bardzo dumna z moich uczniów, którzy bardzo często zostawali laureatami w różnych konkursach. To są moje największe osiągnięcia, którymi chciałabym się wam pochwalić.


Ewa: Jak znajdujesz inspiracje do tworzenia  Twoich treści? Czy masz jakieś sprawdzone sposoby na dopływ nowych pomysłów? Co Cię najbardziej motywuje do pracy?

Agnieszka: Każdy nauczyciel powinien zdawać sobie sprawę, że kreatywność jest jego/jej największym zasobem, który należy stale pielęgnować. Czy mam sprawdzone sposoby na nowe pomysły? Drogi Nauczycielu nigdy nie zadowalaj się gotowym rozwiązaniem/szablonem znalezionym w Internecie, staraj się za każdym razem odpowiedzieć sobie na pytanie: jak mogę zmienić/ulepszyć znalezioną grę/zabawę? ☺
Co mnie motywuje do pracy? Oczywiście, że moi najbliżsi! Otoczyłam się wspaniałymi ludźmi, którzy bardzo motywują mnie do działania. Nie do uwierzenia jest, że w dzisiejszych czasach można znaleźć tak życzliwych, tak wspierających, tak bezinteresownych  przyjaciół. Dziękuję Wam za to, że jesteście!


Ewa: Możesz opowiedzieć nieco o idei 'Meet and teach'? Wiem, że pierwsza edycja odbyła się w Krakowie 6 października. Jak ją wymyśliłaś, co Cię zainspirowało? Jak ogólne wrażenia po spotkaniu? Kiedy planujesz kolejne edycje?  

Agnieszka: Zacznę od wyjaśnienia, czym są spotkania Meet & Teach. Są to cykliczne spotkania nauczycieli języków obcych w Krakowie. Spotykać się będziemy raz w miesiącu, aby wymieniać się doświadczeniami, wspierać w rozwoju zawodowym i osobistym, wspólnie tworzyć inicjatywy propagujące przyjemną naukę języków obcych. Na pierwszym kameralnym spotkaniu przez 1,5 godziny dzieliłyśmy się pomysłami na gry i aplikacje do nauki dzieci języka obcego. Przyznam, że roku szkolnego nam nie starczy, aby wdrożyć te wszystkie pomysły! Kolejne spotkanie już 21/11 tym razem będziemy rozmawiać o „innowacyjnych sposobach na gramatykę”. Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy cenią sobie OFFlineowe spotkania, dzięki którym można nie tylko się rozwijać ale także poznawać niesamowitych ludzi.


Ewa: Jaka jest Pani z klasą po pracy w klasie? Co Cię najbardziej relaksuje i dlaczego? Jak najlepiej odpoczywasz? Co poleciłabyś zabieganym nauczycielom jako Twoja recepta na chwile relaksu?

Agnieszka: Powiem szczerze, że już nie pamiętam, kiedy ostatnio miałam chwilę wolnego. Cały czas zajmuję się szkoleniami, spotkaniami, pomagam rozwijać marki młodych nauczycieli, organizuje projekty dla moich uczniów, sprawdzam kartkówki, tworzę lekcje a w wolnych chwilach przygotowuję nowe szkolenie dla nauczycieli  - ależ mi się to wszystko podoba! : ) Jeszcze rok temu nie schodziłam ze ścieżek biegowych: wybiegałam sobie koronę półmaratonów, a nawet udało mi się przebiec dwa maratony. Tak sobie myślę, że muszę do tego jak najszybciej powrócić. Bieganie jest receptą na wszystko!

Agnieszka zdj1

Jeśli jeszcze nie znacie Agnieszki lub znacie a jesteście ciekawi jej wizytówki to zapraszam  tutaj  www.agnieszkaiwanicka.pl Można ją znaleźć też na  Facebooku https://www.facebook.com/panizklasa/
Jeśli spodobał Ci się ten wywiad i zainspirował, to daj o nim znać innym, którzy tak samo jak Agnieszka pasjonują się angielskim. Zachęcam Cię też, żeby dać znać w komentarzu pod wywiadem lub na moim profilu na Facebooku o swoich spostrzeżeniach i pytaniach. Na Facebooku Szuflady Językowej możesz  sprawdzać na bieżąco informacje dotyczące zaplanowanych postów oraz obserwować, kiedy pojawią się nowe.