logo

Z czym kojarzą się Wam ogrody w lecie? Może z  czymś ciekawym, relaksującym albo pięknym czasem odpoczynku od prowadzenia zajęć w szkole? A czy słyszeliście o Ogród Inspiracji? Jeśli jeszcze nie to dziś Aniela Tekiela opowie Wam nieco więcej o tej idei oraz o pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia,  Annie Popławskiej. Zapraszam na wywiad pełen pomysłów.

 

Ewa: Jak to się stało, że zostałaś zaproszona w roli trenera do Ogrodów Inspiracji Ani Popławskiej? Dla osób, które nie znają Ani Popławskiej czy mogłabyś ją krótko przedstawić?

Aniela: Pewnego bodajże kwietniowego lub majowego dnia Anna po prostu i wprost bez żadnych ceregieli zapytała mnie, czy chciałabym być jedną z prelegentek na jej lipcowym szkoleniu. Po niespełna godzinie od mojego „tak” zobaczyłam już przygotowane ogłoszenie o inspiracjach na fanpage’u Anny.

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi mi na myśl słysząc Anna Popławska to kobieta - orkiestra. Jest to osoba bardzo aktywna, która podejmuje się różnych wyzwań. Jest konkretna, bezpośrednia i odważna. Anna jest nauczycielem języka angielskiego i trenerem nauczycieli. Prowadzi  szkolenia i warsztaty – zarówno stacjonarne, takie jak ‘Spice Up’ czy „Akademia e-marketingu”, czy wirtualne – „Kurs grafiki” czy „Praktyczny kurs multimedialny” w trakcie których dzieli się niesamowicie obszerną wiedzą z zakresu szeroko pojętych nowoczesnych technologii. Oprócz tego, Anna regularnie co wtorek o godzinie 21 gromadzi  ogromną grupę nauczycieli i lektorów na swoich darmowych webinariach. Kolejną inicjatywą Ani było założenie gazety dla nauczycieli tworzonej również przez nauczycieli-praktyków, którzy pisząc artykuły dzielą się swoim doświadczeniem i pomysłami na efektywne lekcje. Popularność jej inicjatyw udowadnia, że Anna zdaje sobie sprawę i doskonale rozumie potrzeby współczesnego nauczyciela i lektora; inspiruje i niejednokrotnie ponownie rozpala płomień u tych nauczycieli, u których już dawno wygasł lub jeszcze się tli, pozwalając ponownie poczuć satysfakcję i radość z wykonywanej pracy  : ) (listę do kursów Anny Popławskiej możesz zobaczyć tutaj

 

Ewa: Co możesz powiedzieć Czytelnikom o samej idei Ogrodów Inspiracji? Jak oceniasz taki rodzaj spotkań jako nauczyciel języka angielskiego?

Aniela: Uważam, że to ciekawa inicjatywa, która w symboliczny sposób pozwala zakończyć rok szkolny. Okoliczności i forma takiego szkolenia prócz tego, że „naszpikowane” jest solidną porcją praktycznej wiedzy, odbywa się w otoczeniu zieleni, na otwartym powietrzu, co pomaga w bezstresowy i mniej formalny sposób nabrać sił i motywacji do działania w nowym roku szkolnym. Takie spotkanie sprzyja też nawiązaniu nowych kontaktów, wymianie doświadczeń i poglądów, co również powinno okazać się przydatne dla każdego, kto bierze w nim udział.


Dodatkową ciekawostką jest też to, że w trakcie szkoleń prelegenci nie korzystają z nowoczesnych technologii, z którymi Anna jest tak mocno kojarzona jako szkoleniowiec. Niemniej jednak na jej sesji przekonaliśmy się, że stosuje i propaguje też analogowe podejścia do nauczania - Ania przedstawiła nam mnóstwo pomysłów, które sama stosuje w codziennej pracy z uczniem w rozwijaniu każdej sprawności językowej i które wzbudziły entuzjazm ze względu na swój praktyczny i kreatywny charakter. 

 

OgrodyInspiracji1

 /Autor Aniela  Tekiela/

 

Ewa: Co czułaś gdy dowiedziałaś się, że będziesz jedną z prezenterek na szkoleniu obok  Ani, Małgosi Mansoor i Agnieszki Bielickiej? Ile czasu zajęło Ci przygotowanie się do Twojej sesji?


Aniela: Przyznam, że w pierwszym momencie byłam zaskoczona - oczywiście mile zaskoczona. Jednocześnie niedowierzałam, że Anna mimo, że nie zna mnie na żywo, a jedynie z działań na moim blogu, zaufała mi i chciała zaprosić mnie go grona profesjonalnych trenerów takich jak Małgorzata czy Agnieszka i ona sama. Dzięki stworzonej przez nią możliwości, postanowiłam,  że małymi kroczkami wyjdę ze swojej strefy komfortu i sprawdzę, czy dam radę sprostać takiemu zadaniu. Pomyślałam, że skoro Anna i jej goście są zainteresowani tym, co mogę im przekazać, jednocześnie wierząc w mój potencjał, to znaczy, że warto spróbować i doświadczyć przy okazji czegoś nowego.


Trudno jest mi oszacować dokładny czas przygotowań. Zaczęłam z chwilą przyjęcia propozycji, obmyślając plan działania, który w sumie zmieniał się w miarę upływu czasu. Konkretne i namacalne działania zaczęłam w maju od przygotowania nagród dla uczestników, a były to klocki z ikonkami i wyrażeniami oraz zmodyfikowana kostka Rubika. Z racji tego, że szkolenie odbywało się na łonie natury i jego założeniem były analogowe działania, ja i pozostali prelegenci nie mieliśmy wsparcia w postaci rozwiązań cyfrowych, zatem przygotowanie standardowej prezentacji nie wchodziło w grę. Wymyśliłam więc, że moja cała prezentacja znajdzie się w pudełku po Tic- Tac’ach. Umieściłam tam nazwy pomysłów, jakie planowałam przedstawić uczestnikom. Cały „fun” polegał na tym, że uczestnicy po każdym etapie prezentacji, wyjmowali po jednym „tic-tac’u” , rozkładali karteczkę odczytując nazwę zadania, co automatycznie przypominało mi o tym, co mam zaraz przedstawić. Dodatkowo przygotowałam też plik – obszerną i rozbudowaną „ściągę” dla każdego uczestnika, w której znalazły się pomysły z prezentacji oraz dodatkowe koncepcje na ich zmodyfikowanie.

 


Ewa: Jak Ci się współpracowało z uczestniczkami Twojej sesji?  Zdjęcia są bardzo interesujące i mogę się tylko domyślać, że to było spotkanie samych pozytywnie nastawionych i kreatywnych nauczycieli. (Zdjęcia są dostępne na osi czasu na profilu organizatorki szkolenia- Anny Popławskiej tutaj link)


Aniela: Oprócz przemyślanej organizacji, o co zadbała Anna, to co złożyło się na sukces tego szkolenia to uczestniczki, od których tak naprawdę w dużej mierze zależał przebieg i atmosfera panująca na szkoleniu. Mimo iż sama byłam nieco spięta i „przejęta rolą”, panie były otwarte, nastawione na poznanie czegoś nowego, podchodziły z entuzjazmem do przedstawianych pomysłów - jednym słowem stworzyły idealne warunki do działania i współpracy, za co jeszcze raz im dziękuję.

OgrodyInspiracji2

 

Ewa: Jeśli będzie taka możliwość czy planujesz wzięcie udziału w Ogrodach Inspiracji w przyszłym roku? Kto może być zainteresowany wzięciem udziału w tym spotkaniu? Dla kogo udział będzie niezapomnianym wydarzaniem?

Aniela: Jeśli byłoby zainteresowanie moimi pomysłami, to czemu nie? Jeśli takie szkolenie miałoby odbyć się ponownie, to gorąco zachęcam do udziału każdego nauczyciela i lektora, który chce w miłej atmosferze dowiedzieć się nowych praktycznych rzeczy, spędzić przyjemnie czas i nawiązać kontakt z otwartymi ludźmi.


Zachęcam Was gorąco do uczestnictwa w szkoleniach organizowanych przez Annę. Jej wtorkowe webinaria cieszą się duża popularnością. Zapisu na webinaria możecie dokonać tutaj Rejestrujecie się raz i co wtorek na Waszego maila trafia zaproszenie z linkiem bezpośrednim do pokoju ze spotkaniem.


Możecie też odwiedzić profil  Anieli Tekieli https://www.facebook.com/kreatywnenauczaniejezykowobcych/
oraz Anny Popławskiej https://www.facebook.com/kochamuczyc/ szukając inspiracji przed rozpoczęciem wrześniowych zajęć.

Jakie szkolenie przydałoby się Wam najbardziej i dlaczego? Czy znacie wtorkowe spotkania o 21.00?
/O ile nie podpisano inaczej wszystkie grafiki i zdjęcia są własnością autora Anny Popławskiej/

OgrodyInspiracji4