logo

 

Czy wasi uczniowie lubią gry?  Co za pytanie prawie wszyscy lubią gry!  Do tego jeśli jeszcze można pograć na zajęciach to nauka zamienia się w zabawę.  I tak powinno zostać.  Gry planszowe dają bardzo dużo różnych możliwości.  To przede wszystkim nauka w przyjemnym kontekście  i nieświadoma.  Gry planszowe można robić samemu.  W Sieci dostępne  są gry do pobrania i wydrukowania.  Pozostaje jeszcze opcja kupienia jakiejś gry planszowej.  Dziś opowiem wam o jednej takiej grze, która nazywa się “Pop to the Shops.”

 

Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubię gry planszowe. Jeśli jeszcze są osoby z którymi można pograć to niewiele może mnie powstrzymać.  Pamiętam, że moi uczniowie też bardzo lubili grać w gry. Był to element zaskoczenia i czegoś innego niż tylko podręcznik i nudne ćwiczenia.  Do takiej gry można przygotować wiele różnych elementów i zaaranżować je na wiele sposobów.  Co można zrobić z grą  “Pop to the Shop”? Kilka propozycji poniżej.

Co to jest za gra?

Gra to typowa planszówka w której udajemy się na zakupy. Naszym zadaniem jest zebrać odpowiednie produkty z danej kategorii.  Do wyboru mamy 4 rodzaje sklepów.  Możemy kupić coś w ciastkarni-piekarni,  w sklepie z warzywami,  kiosku,  w supermarkecie.  Gra przeznaczona jest dla 4 graczy. Każdy z nich zbiera określone składniki.  Do każdego produktu napisana jest cena, ponieważ  trzeba je kupić. Do tego w zestawie są też małe kartoniki z obrazkami każdego produktu oraz monety, aby za nie zapłacić.  Wygrywa ten, kto zbierze wszystkie potrzebne składniki z każdego sklepu. A co ciekawe plansza składa się z jakby puzzli, tj. czterech elementów żeby ją złożyć.

 

Jak można korzystać z gry na zajęciach?

  • Opcji  wykorzystanie tej gry w inny sposób jest bardzo wiele.  Jeśli nie chcecie pokazywać dzieciom od razu samej gry możecie rozbić to na kilka mniejszych elementów.  
  • Pierwszy element może zawierać w sobie memory na podstawie kartoników z obrazkami danych produktów.  Jest to bardzo prosty sposób gdy dzieci bardzo często znają już taką grę i z chęcią się w nią bawią.
  • Kartoniki możemy użyć do wprowadzania słownictwa, które będzie użyte w grze. To już Wasza wyobraźnia pokaże jak można wprowadzać takie słownictwo.
  • Samą planszę można użyć jako tablicę do wprowadzania słownictwa, ale najlepiej w małych grupach, ponieważ w większych rozmiar planszy może być za mały.

 popshop2

 

Gdzie ją dostać?

Gra kosztuje ok. 10 Funtów i można kupić ja przez Internet albo na Allegro. Swój egzemplarz dostałam z drugiej ręki, więc bardzo mnie to ucieszyło. Moja wersja ma zielone pudełko, ale wiem, że jest jeszcze niebieskie opakowanie. Możecie też poszukać w sklepach typu second-hand.

 

Co o niej myślę?

Gra bardzo podoba się młodszym dzieciom. A z racji tego, że można jej używać na kilka sposobów to jest warta swojej ceny. Można ją modyfikować i dodawać inne obrazki czy wymyślić swoje własne karty obrazkowe. Słowem - wiele jest możliwości. Kreatywni nauczyciele, tacy jak Wy, z pewnością znajdą jeszcze więcej ciekawych zastosowań.

Tutaj możecie odwiedzić stronę producenta
A tutaj jest angielska instrukcja do gry.

 

A co Wy myślicie o takiej planszówce? Mieliście okazję się z nią zapoznać bliżej?